85. Akademi Ödülleri

Bu yıl 85.si düzenlenecek olan sinema dünyasının en prestijli ödül törenlerinden Akademi Ödülleri(Oscar) için aday listesi açıklandı. Lincoln 12 dalda, Life of Pi ise 11 dalda Oscar’a aday gösterildi. Çok çekişmeli bir Akademi Ödül Töreni bizleri bekliyor. 24 Şubat, Pazar gecesi mutlaka izlemeli.

Aday listesinin tamamı yazının devamında. (kazananlar listesi ile güncellendi 25 Şubat 2013)

En İyi Film

Lincoln
Silver Linings PlayBook
Zero Dark Thirty
Les Miserables
Life of Pi
Amour
Django Unchained
* Argo

En İyi Erkek Oyuncu

* Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Denzel Washington
 (Fligth)
Hugh Jackman (Sefiller)
Bradley Cooper (Silver Linings Playbook)
Joaquin Phoenix (The Master)

En İyi Kadın Oyuncu

Naomi Watts (The Impossible)
Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)
* Jennifer Lawrance (Silver Linings Playbook)
Emmanuelle Riva (Amour)
Quvenzhané Wallis (Beasts of The Southern Wild)

En İyi Yönetmen

* Ang Lee (Life of Pi)
Steven Spielberg (Lincoln)
Michael Haneke (Amour)
Benh Zeitlin (Beasts of the Southern Wild)
David O. Russell (Silver Linings Playbook)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Philip Seymour Hoffman (The Master)
Robert De Niro (Silver Linings Playbook)
Alan Arkin (Argo)
Tommy Lee Jones (Lincoln)
* Christopher Waltz (Django Unchained)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

* Anne Hathaway (Sefiller)
Helen Hunt (The Sessions)
Amy Adams (The Master)
Sally Field (The Master)
Jacki Weaver (Silver Linings Playbook)

En İyi Animasyon

* Brave
Frankweenie
ParaNorman
The Pirates! Band of Misfits
Wreck-It Ralph

En İyi Film Müziği

Dario Marianelli (Anna Karenina)
Mychael Danna (Life of Pi)
* Thomas Newman (Skyfall)
John Williams (Lincoln)
Alexandre Desplat (Argo)

En Orijinal Seneryo

Wes Anderson and Roman Coppola, Moonrise Kingdom
Mark Boal, Zero Dark Thirty
John Gatins, Flight
Michael Haneke, Amour
* Quentin Tarantino, Django Unchained

En İyi Uyarlanmış Seneryo

Lucy Alibar and Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild
Tony Kushner, Lincoln
David Magee, Life of Pi
David O. Russell, Silver Linings Playbook
* Chris Terrio, Argo

En İyi Sinematografi

Anna Karenina, Seamus McGarvey
Django Unchained, Robert Richardson
* Life of Pi, Claudio Miranda
Lincoln, Janusz Kaminski
Skyfall, Roger Deakins

En İyi Kostüm Tasarımı

* Anna Karenina, Jacqueline Durran
Les Misérables, Paco Delgado
Lincoln, Joanna Johnston
Mirror Mirror, Eiko Ishioka
Snow White and the Huntsman, Colleen Atwood

En İyi Belgesel

5 Broken Cameras
The Gatekeepers
How to Survive a Plague
The Invisible War
* Searching for Sugar Man

Best documentary short subject

* Inocente, Sean Fine and Andrea Nix Fine
Kings Point, Sari Gilman and Jedd Wider
Mondays at Racine, Cynthia Wade and Robin Honan
Open Heart, Kief Davidson and Cori Shepherd Stern
Redemption, Jon Alpert and Matthew O’Neill

En İyi Film Düzenleme

* Argo, William Goldenberg
Life of Pi, Tim Squyres
Lincoln, Michael Kahn
Silver Linings Playbook, Jay Cassidy and Crispin Struthers
Zero Dark Thirty, Dylan Tichenor and William Goldenberg

En İyi Yabancı Film

* Amour, Austria
Kon-Tiki, Norway
No, Chile
A Royal Affair, Denmark
War Witch, Canada

En İyi Makyaj

Hitchcock, Howard Berger, Peter Montagna and Martin Samuel
The Hobbit: An Unexpected Journey, Peter Swords King, Rick Findlater and Tami Lane
* Les Misérables, Lisa Westcott and Julie Dartnell

Best original score

Anna Karenina, Dario Marianelli
Argo, Alexandre Desplat
* Life of Pi, Mychael Danna
Lincoln, John Williams
Skyfall, Thomas Newman

En Orijinal Müzik

Before My Time from Chasing Ice, Music and Lyric by J. Ralph
Everybody Needs a Best Friend from Ted, Music by Walter Murphy; lyrics by Seth MacFarlane
Pi’s Lullaby from Life of Pi, Music by Mychael Danna; lyrics by Bombay Jayashri
* Skyfall from Skyfall, Music and lyrics by Adele Adkins and Paul Epworth
Suddenly from Les Misérables, Music by Claude-Michel Schönberg; lyrics by Herbert Kretzmer and Alain Boublil

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

Anna Karenina, Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
The Hobbit: An Unexpected Journey, Production Design: Dan Hennah; Set Decoration: Ra Vincent and Simon Bright
Les Misérables, Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Anna Lynch-Robinson
Life of Pi, Production Design: David Gropman; Set Decoration: Anna Pinnock
* Lincoln, Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Jim Erickson

En İyi Animasyon Kısa Film

Adam and Dog, Minkyu Lee
Fresh Guacamole, PES
Head Over Heels, Timothy Reckart and Fodhla Cronin O’Reilly
Maggie Simpson in The Longest Daycare, David Silverman
* Paperman, John Kahrs

En İyi Kısa Film

Asad, Bryan Buckley and Mino Jarjoura
Buzkashi Boys, Sam French and Ariel Nasr
* Curfew, Shawn Christensen
Death of a Shadow (Dood van een Schaduw), Tom Van Avermaet and Ellen De Waele
Henry, Yan England

En İyi Ses Düzenlemesi

Argo, Erik Aadahl and Ethan Van der Ryn
Django Unchained, Wylie Stateman
Life of Pi, Eugene Gearty and Philip Stockton
* Skyfall, Per Hallberg and Karen Baker Landers
* Zero Dark Thirty, Paul N.J. Ottosson

En İyi Ses

Argo, John Reitz, Gregg Rudloff and Jose Antonio Garcia
* Les Misérables, Andy Nelson, Mark Paterson and Simon Hayes
Life of Pi, Ron Bartlett, D.M. Hemphill and Drew Kunin
Lincoln, Andy Nelson, Gary Rydstrom and Ronald Judkins
Skyfall, Scott Millan, Greg P. Russell and Stuart Wilson

En İyi Görsel Efekt

The Hobbit: An Unexpected Journey, Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and R. Christopher White
* Life of Pi, Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer and Donald R. Elliott
Marvel’s The Avengers, Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams and Dan Sudick
Prometheus, Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley and Martin Hill
Snow White and the Huntsman, Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould and Michael Dawson

Paylaşmak güzeldir!

Bir Cevap Yazın