Yeniden Başlamak: Bir yenilenme hikâyesi

‘Neden logo ve web sitesi tasarımımızı değiştirdik?’, ‘Neden değişimin gücüne inandık?’, 'Neden hayatı daha çok yaşamalıydık?’, ‘Neden? Neden? Neden?’ hakkında kısa ve samimi bir yazı.

Biraz öz eleştiri, biraz tasarım, biraz yenilik, ve bolca samimiyet içeren bir yazı okuyacaksınız. Giriş cümlesinde yeteri kadar bilgi verdiğimize göre, haydi okumaya başlayalım. Veya başlamayalım. Meşgulseniz sonra okursunuz. Veya okumazsınız. Siz bilirsiniz.

Yeni Başlangıçlar
Kaynak : unsplash.com/@dsmacinnes

İyi ki geldin. O zaman önce öz eleştirimiz ile başlayalım.

Öz eleştiri

Yaklaşık olarak 6 yıl önce başladığımız ve 100’ün üzerinde yazı kaleme aldığımız Muntazaman yolculuğu son 2-3 senedir kesintiye uğradı. Aklımıza geldikçe özlü söz, şiir, fotoğraf, kitap ve film incelemesi gibi içerikler ekleyerek devam etmemize rağmen (kısaca) Muntazaman'a odaklanamadık diyebilirim.

Matematiksel açıklaması ise şöyle: (6x365)/100 = 21,9. Yani; 6 koca yıl boyunca, ortalama olarak 22 günde 1 yazı yazabilmişiz. Sadece bir. Kocaman bir BİR. Neyse, lafı fazla uzatmayayım; Gerçekten bir öz eleştiriyi haketmişiz.

Sorular, sorular, soru...

  • Hayatımız iş mi olmalı, yoksa sadece iş hayatımız mı olmalı?
  • Türkiye'de yaşamak bu kadar zorken ve yerimizden kıpırdayamıyorken, bu durumdan nasıl keyif alabiliriz?
  • Her gün onlarca makale okuyup bilgi depoluyoruz. Peki biz kiminle hangi bilgiyi paylaşıyoruz? Hesabı bir gün sorulmaz mı?
  • Başkalarına gösterdiğimiz 3 özenin 2sini kendimize gösteriyor muyuz? 3ün 1ini gösterdiğimiz kesin.
  • Bu Dünya'da yalnız mıyız? Uzaylılar gerçekten var mı? (Konu ile alakasız sorular da sorduk tabii. Belki ileride alakalı olabilir.)
  • ...

Çok sorduk, az cevap verebildik ama çok konuştuk. Şimdi de size anlatıyoruz. Uzun lafın kısası, yeniden başlamaya karar verdik.

Yeni Muntazaman

Tasarım

Madem yeniden başlıyoruz, o zaman en başından başlayalım istedik. Logomuzu ve renklerimizi yeniden tasarladık. Çok daha esnek ve kullanışlı hale getirdik.

Web sitemizi tamamen okumaya yönelik tasarladık: Daha büyük ve daha okunaklı fontlar, görsel kalabalıktan arındırılmış ve tamamen içeriğe odaklanmış bir sunum, mobil okumaya tam uyumluluk, ... gibi. Daha da uzun anlatabilirim, ama siz şu an zaten görüyorsunuz.

İçerik

Önceden odaklandığımız konulara ek olarak (kitap ve film incelemeleri, gezilecek yerler, yeme/içme mekanları, ...), hayata dair konular hakkında da yazılar kaleme alacağız.

Makaleleri ve incelemeleri sadece biz hazırlamayacağız. Gözlemlerine güvendiğimiz kişiler de bize destek olacak ve daha zengin içerikler sunmamıza yardımcı olacaklar. ‘Bir elin nesi var, iki elin sesi var’ durumu.

Sonuç

Bu düşünceler, sorular, kararlar ve heyacan ile 2018’in ilk günlerinde aldım elime kalemi ve içimden geçenleri sizinle paylaşmak istedim. Bu yazıyı yazmak bile beni mutlu etti. Umarım, siz de Muntazaman yazıları okumaktan keyif alırsınız.

Görüşmek üzere...

Yeni yazılar yayınlandığında haberdar olmak ister misin?
Haydi, arkadaş olalım.