Brave - Merida

Brave (Cesur)

2013 yılında gerçekleştirilen Akademi Ödülleri’nde (nam-ı diğer Oscars) En İyi Animasyon ödülüne layık görülen Brave(Cesur), Pixar Animasyon Stüdyoları’nın hazırladığı muhteşem filmlerden bir diğeri.

Eski zamanlarda bir İskoçya Prensesi’nin(Merida) özgürlüğüne düşkünlüğü, krallığı bir kaosa sürükler. Sürekli olarak annesiyle tartışan, asi ve evlenmek istemeyen Merida, bir cadıdan yardım alarak annesini değiştirmek için bir büyü yapmasını ister. Büyü sonucunda annesi değişir, ancak istemediği bir şekilde. Annesinin değişimi ile birlikte, Merida da değişmeye başlayacaktır. Merida, annesini eski haline döndürmek için zekasını ve yeteneklerini kullanmak zorundadır.

Sanırım, filmi en iyi anlatan cümleleri, filmin sonunda Merida söylüyor;

“Kimileri kaderim bizim elimizde olmadığını söyler. Kaderimizi kendimiz çizemezmişiz. Ama ben öyle olmadığını öğrendim. Kaderimiz içimizde yaşıyor. Onu görecek kadar cesur olmamız yeter.”

Ana karakterlerden kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Merida (seslendiren Kelly Macdonald) : Asi, zeki, ve çok yetenekli bir okçu
  • Kral Fergus (seslendiren Billy Connolly) : Ülkesini ayakta tutan, iri cüsseli, ve ailesine aşık bir kral
  • Kraliçe Elinor (seslendiren Emma Thompson) : Krallığın bütün diplomatik kararlarını omzunda taşıyan, güçlü karakteriyle ailesi ve krallığın çok sevdiği kraliçe.
  • Üçüzler (Harris, Hubert, ve Hamish) : Sevimli, kızıl saçlı ve her zaman ortalığı karıştırmaya meraklı, Merida’nın afacan küçük kardeşleri.

The Triplets - Brave

Tüm çocukların ve yetişkinlerin zevkle izleyeceği, eğlenceli ve çok şey öğreteceğine inandığım bir film. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Brave (Cesur) filminin fragmanı :

Yönetmen ve seslendirmenlerin yorumları, kamera arkası görüntüler :

Paylaşmak güzeldir!

Bir Cevap Yazın