Kardeşimin Hikâyesi - Zülfü Livaneli (Mayıs 2013) Kitap Kapağı

Kardeşimin Hikâyesi – Zülfü Livaneli

Doğan Kitap tarafından yayımlanan, Zülfü Livaneli‘nin son romanı “Kardeşimin Hikâyesi“; İnsani duyguları tamamen alınmış emekli bir inşaat mühendisi, ikiz kardeş, Karadeniz kıyılarında sessiz bir balıkçı köyü, köyde işlenen bir cinayet ve cinayeti haber yapmak isteyen genç bir gazetecinin hikâyesi. Hikâyenin son anına kadar sizi heyacanlandıran, sade anlatımıyla sizi hiç yormayan muhteşem bir kitap.

Her şey, bu sessiz balıkçı köyünde işlenen cinayet ile başlar. İstanbul’dan uzaklaşıp, sakin bir hayat sürmek isteyen bir ressamın eşi (Arzu) bıçaklanarak öldürülür. Etrafında yaşanan ve hatta kendi yaşadığı tüm olaylara duygusuzca, ve bir kurguymuş gibi bakan emekli inşaat mühendisi(Ahmet), katili bulabilecek belki de tek kişidir. Cinayeti haber yapmak isteyen genç bir gazeteci kız ise, haber amacıyla tanıştığı bu adamla (merakına yenik düşüp) uzunca vakit geçirmektedir. Biz de bu sırada, bir yandan köyde yaşananları bir yandan da inşaat mühendisinin ikiz kardeşinin ilginç ve bir o kadar da heyacanlı aşk hikâyesini öğrenme fırsatını buluyoruz.

Monologları, gerçekle kurgunun birbirine karıştırılması, duygusuzluğun tasvirleri,… herşey olduğu gibi, tüm yalınlığıyla ustaca kaleme alınmış.

Soluksuz okuyup da sonunda pişman olmadığım ender kitaplardan olan Zülfü Livaneli’nin “Kardeşimin Hikâyesi” romanı, tek kelimeyle muhteşem! En kısa sürede temin edip okumanızı tavsiye ediyorum.

Doğan Kitap tarafından romanın tanıtımı için hazırlanmış olan videolar;

Doğan Kitap YouTube kanalı, ve kitabın web sitesi.

Paylaşmak güzeldir!

Bir Cevap Yazın