Sabahattin Ali Yeni Dünya Kitap Kapağı

Sabahattin Ali : Yeni Dünya

Henüz Kürk Mantolu Madonna‘nın etkisi üzerimden tam geçmemişken, Sabahattin Ali’nin öykülerinin tadına biraz daha varmak istedim. Bu sefer 13 kısa öyküden oluşan ‘Yeni Dünya‘.

Yeni Dünya’yı anlatmaya, içindeki 13 öyküden biri olan ‘Sulfata’nın giriş paragrafını alıntı yaparak başlayayım:

“Bulunduğum kasabanın hemen arkasındaki ormanlık bir dağa çıktım. Önce fundalıklar, sonra çamlar arasında, uzun uzun, hedefsiz ve maksatsız dolaştım. Dağın en yüksek yerinde saatlerce kalıp, güzel işlenmiş, çiçekli bir bahçe gibi önümde uzanan ovaya; dağın eteğinde, siyah kiremitli damları, beyaz minareleri, kırmızı tuğladan uzun fabrika bacalarıyla kabartma gibi duran kasabaya; gümüşi yapraklı kavak ağaçları arasında kaybolan köylere; ve güneşin altında mor bir sise gömülen karşı dağlara baktım.”

Her ne kadar biribirinden farklı gibi duran 13 öykü varmış gibi gözükse de, hepsinin özü benim için “kavuşamamak” oldu. Çoğunlukla hüzünlü, ancak bir o kadar da gerçekçi bu öykülerde, derinlemesine insan tanımlamaları beni çok etkiledi. Bu kısa öykülerin tümünden apayrı bir keyif aldım.

Şehirli ile köylü, ovalı ile yörük, anlayan ve anlamak istemeyen,… gibi her daim hayatımızda bir şekilde var olabilecek, canlı kanlı bu öykülerin hepsinde, yazarın sözünü kesmeden okuyacağınızı tahmin ediyorum. En azından ben öyle yaptım. 🙂

 


Öykü Listesi

 1. Asfalt Yol
 2. Hanende Melek
 3. Çaydanlık
 4. Ayran
 5. Isıtmak İçin
 6. Uyku
 7. Selam
 8. Bir Mesleğin Başlangıcı
 9. Bir Konferans
 10. Yeni Dünya
 11. İki Kadın
 12. Sulfata
 13. Hasanboğuldu

Künye

Yazar : Sabahattin Ali
Yayın Evi :
Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı : 128

Paylaşmak güzeldir!

Bir Cevap Yazın