Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sı

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sını anlatmaya, kitaptan küçük bir alıntı yaparak başlamak istiyorum.

“İçimde boş kalan bir taraf bulunduğunu ve bu boşluğun bana adeta maddi bir eziklik verdiğini hissediyordum. Bir şey noksandı, fakat bu neydi? Evden çıktıktan sonra bir şey unuttuğunu fark ederek duraklayan, fakat unuttuğunun ne olduğunu bir türlü bulamayarak hafızasını ve ceplerini araştıran, nihayet, ümidini kesince, aklı geride, ileri gitmek istemeyen adımlarla yoluna devam eden bir insan gibi üzüntülüydüm.”

Tam olarak ben de böyle bir üzüntü içerisindeyim. Keşke bu öykü hiç bitmeseydi. Günlerce, hatta aylarca bu öyküyü okumaya devam edebilseydim.

Ama, pek tabii ki, her güzel hikâyenin bir sonu vardır.

Özet

İşsiz kalan genç bir adamın içinde bulunduğu ruh hali, iş arama süreci ve eski bir arkadaşı vasıtasıyla bulduğu işte tanıştığı Raif Efendi’yi konu alarak başlıyor öykü. Başlarda, sessiz sedasız, hiçbir işe yaramadığı düşünülen, hatta çoğunlukla alay konusu olan Raif Efendi hakkında bu genç adamın da düşünceleri diğerlerinden çok da farklı değildi. Kendisinin de Raif Efendi’den çok farklı bir yapısı olmamasına rağmen, böyle işe yaramayan ve hiçbir kötü davranışa sesini çıkarmayan bu adamın, bu hayatta diğer insanlar gibi neden nefes aldığını, neden yaşadığını sorguluyor.

Aynı odayı paylaştığı Raif Efendi ile daha fazla süre geçirdikçe, aslında hiç de göründüğü gibi bir adam olmadığını anlamakta da gecikmiyor. Kendi yalnızlığı ve Raif Efendi’nin düşüncelerini belli etmeyen, hatta sinirlenmeyen bu yapısı arkadaşlıklarının temelini oluşturuyor. Her ne kadar Raif Efendi’yi bu kadar sessiz hale getiren, adeta hayata küstüren olayları merak etse de, Raif Efendi’nin araya koyduğu mesafe nedeniyle bir türlü öğrenemiyor. Ta ki, Raif Efendi’nin iyice hastalandığı, artık hayatının sonunun geldiğini anladığı bir anda, hatıra defterini bu genç adamın okumasına izin verene kadar.

Raif Efendi’nin hatıra defterinde tüm detayları ile anlatılan ve hayatını değiştiren o muhteşem aşk sizi de çok etkileyecek.

ISBN : 978-975-363-802-7
Sayfa Sayısı : 163

Yapı Kredi Yayınları
Sabahattin Ali
Kürk Mantolu Madonna

Paylaşmak güzeldir!

Bir Cevap Yazın