David Taylor - Şeffaf Lider

Şeffaf Lider – David Taylor

Uzun zaman önce David Taylor‘ın yazmış olduğu Şeffaf Lider (The Naked Leader) kitabını okumuştum. Başarıya ulaşmanın çok basit bir formülünden bahsediyordu. Aslında, birçok insanın doğasında olan bu formülü yazar bizim için gün ışığına çıkarıyor.

Anlatımı ve akıcılığını beğenmediğim kitabın, daha çok üzerinde durduğu “başarıya ulaşmanın formülünü” anlatmak isterim. Dört adımda başarıya ulaşmanın mümkün olduğu vaadini veren bu kitap, gerçekten de çok basit adımlar içeriyor.

  1. Nereye varmak istediğinizi bilin.
  2. Şu an bulunduğunuz yeri bilin.
  3. İstediğiniz yere ulaşabilmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenin.
  4. Yapın.

Birinci adım; hiçbir şekilde başarısızlığa uğramadığınızı ve para, zaman, zeka, yetenek,.. gibi kısıtlamalarınızın olmadığınızı hayal edin. Böyle bir insan olsaydınız ne yapmak, nereye gitmek isterdiniz veya kim olurdunuz? Bunu bir kenera not alın.

İkinci adım; objektif bir şekilde “şu an neredesiniz? artılarınız, eksileriniz neler?” sorularını yanıtlayın. Bu adım çok önemli çünkü, kendiniz, işiniz, hayatınız,… hakkında objektif olmak gerçekten de zor.

Üçüncü adım; şimdi nerede olduğumuzu ve nereye varmak istediğimizi bildiğimize göre, bu iki noktayı birleştirmek için bir yol haritası çıkarmamız gerekiyor. Kişiden kişiye göre değişen bu yolda, doğru yada yanlış yol kavramı yok aslında. Uzun ve kısa yol var. Hangisini tercih ederseniz edin, ulaşmak istediğiniz noktaya varırsınız. Bazen uzun yolla, bazense kısa yolla.

Dördüncü ve son adım; yola çıkmanın zamanı. Yapacaklarınızın listesi zaten elinizde. Vakit kaybetmeden yapmaya başlayın.

Umarım, sizin başarı hikayeniz de yazılmaya başlamıştır.

Paylaşmak güzeldir!

Bir Cevap Yazın