Sherlock Holmes – Suç Detayda Saklıdır

Kısa bir süre önce aldığım ve heyacanla okuduğum kitabı henüz bitirdim. Usta gözlemci kişiliği, ve detaycılığı ile Sherlock Holmes‘ tan bahsediyorum. Kendi sözlerinden alıntı yapacak olursak;
“İyi bir gözlemci tek bir ipucuna ulaştığında sadece olanları değil, ileride olabilecekleri de görmelidir”.

Benim gördüğüm ipucundan yola çıkarsam eğer, diğer Sherlock Holmes hikayelerini de okumaya devam edeceğim ve fazlasını sabırsızlıkla bekleyeceğimdir.

İlk baskısı Mart 2012’de Martı Yayınları tarafından basılmış ve Cumhur Mısırlıoğlu tarafından Türkçeye çevrilmiş olan, Sir Arthur Conan Doyle kitabı “Sherlock Holmes – Suç Detayda Saklıdır”, tek kelimeyle muhteşem!

Başka bir dille anlatılsalar, veya başka bir şekilde ele alınmış olsalar belki de fazla ilgi uyandırmayacak, sıradan birer olay olarak kalabilecek hikayeler aslında. Ancak, Sherlock Holmes zekası değdiği ve en yakın arkadaşı Dr. Watson tarafından bütün çıplaklığı ile kaleme alındıkları için birer şahesere dönüşmüşlerdir.

11 kısa hikayeden oluşan Sherlock Holmes serisinin ikinci kitabında; herzaman ki gibi, Sherlock Holmes İngiltere polis teşkilatının çözemediği vakalara üstün gözlem yeteneği ile yaklaşıyor ve birbirinden ilginç sonuçlara ulaşıyor. Aslında, Holmes olayları açığa çıkarıp ipuçlarını bizimle Watson vasıtasıyla paylaşınca, kendi kendimize “ben nasıl oldu göremedim?” diyoruz. Okudukça zihninizin açıldığını görecek ve kendinizi daha zeki hissedeceksiniz.

Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Paylaşmak güzeldir!

Bir Cevap Yazın