Yinelenebilir Enerji ve Pil Teknolojileri Hakkında

Uzun zamandır teknolojiyi ve bağlı olduğu teknolojileri yakından takip ediyorum. Önce bilgisayarla başladım haliyle. Çünkü teknoloji denilince hepimizin aklına direkt olarak bilgisayar geliyor. Tabii ki benim de…

Peki günümüz teknolojisi nasıl ilerliyor dersiniz? (bilgisayar tarafında bakarsak). Bilgisayarda depolanabilen enerjiyi daha az kullanma üzerine.

Bilgisayarlarda teknolojisi değişmeyen çok az parça kaldı. Önce işlemci üzerine gidildi. Intel gibi firmalar, var olan enerjiyi nasıl daha az harcayacakları üzerine düşündüler ve günümüzün el verdiği (!) en hassas teknolojilerle üretildiği işlemcileri piyasaya sürdüler. Bunun üzerine uzun zamandır beklenen depolama aygıtlarının (harddisk)  daha az enerji tüketmesi konusu vasıl oldu ve günümüzün süper teknolojisi Solid State Hard Disk’ler (SSD) piyasaya sürüldü.

İlk sahip olanlardan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, muhteşem bir teknoloji. Hem bilgisayarınızın hızını artırıyor, hem de daha az enerji tüketiyor (okuma-yazma hızı ve esas olarak teknolojisi dışında).

Ancak, yine de bir çoğumuz tatmin olmadı tabii ki. Tamam, az enerji tüketerek daha fazla ve daha hızlı işlem yapabiliyorduk, ama eğer daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarsak ne yapacaktık?

İşte bu videodan da anlayacağımız üzere, bazı bilim adamları, pil teknolojileri üzerine çalışmaya devam ediyor, ve benim tahminimce gelecek burada.

Paylaşmak güzeldir!

Bir Cevap Yazın