Zülfü Livaneli - Son Ada

Zülfü Livaneli – Son Ada

Belki de Dünya’da huzur bulunabilecek ve mutlu olunabilecek son yer olan bir ada, 40 ev, iyi dostluklar ve emeklilik yıllarını geçirmek için bu adaya gelen darbeci bir başkan. Zülfü Livaneli’ni Son Ada’sı, akıcı dili ile okuması kolay ama mecazlarıyla sizi derin düşüncelere sürükleyecek olan bir roman.

Ada’da yaşayan ancak izini kaybettiği, bir arkadaşına Ada’da olup biteni kendi gözünden anlatıyor yazar. Ada halkının mutlu mesut hayatları, Başkan’ın Ada’ya gelmesi ile değişmeye başlar. Yıkıcı bir yapıya sahip olan Başkan, politik gücünü ve geçmişini kullanarak, Ada’da çeşitli düzenlemeler yapmak istemektedir. Ada halkı için bu küçük müdahaleler bir heyecan ve değişiklik hissi getirse de, düzeltilemeyecek sorunların başladığını birkaç kişi dışında kimse görmemektedir. Ancak, sonunda cezayı tüm Ada halkı ödeyecektir.

Bu kitapta beni en çok etkileyen karakterin “bakkalın oğlu” olduğunu söyleyebilirim. Büyüdükçe kendi benliğimizi ve düşüncelerimizi ne kadar da küçülttüğümüzü görmemizi sağlıyor. Bir çocuk saflığı ile hayata bakışın, bir çocuk dürüstlüğü ile olaylara yaklaşımın ve tavrın, ne kadar da doğru olabileceğini bize yeniden hatırlatıyor.

Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
Goodreads sayfası

Paylaşmak güzeldir!

Bir Cevap Yazın